Vertaile kuntia
37500 · Lempäälä

Lempäälä Keskus

Vanhan osakeasunnon neliöhinta on 2 182 €/m², 9 % alle Lempäälän alueiden keskiarvon.

Laatupisteet
60/100
Hinta-laatupisteitä ei saatavillaLaatua verrataan kunnan 6 alueeseen

Kunnassa on liian vähän hinnoiteltuja alueita hinta-laatuvertailuun (vähintään 5 tarvitaan). Laatupisteet kertovat, miten alue sijoittuu kunnan muihin alueisiin.

Lempäälä Keskus
HeikompiParempi laatu

Mistä laatu muodostuu

Jokainen osa kertoo, montako prosenttia kunnan 6 alueesta jää tämän alueen alapuolelle.

Kaupat ja palvelut80/100461 työpaikkaa kaupassa, ravintoloissa ja muissa palveluissa
Sijainti100/1000,0 km keskustaan (Lempäälä Keskus, linnuntietä)
Asumisväljyys40/10042,1 m² asukasta kohden (Lempäälä 42,1 m²)
Työllisyys20/100työttömyysaste 9,3 % (Lempäälä 8,0 %)
Lapsiperheet0/10024 % talouksista on lapsiperheitä (Lempäälä 30 %). Vaikuttaa pisteisiin lapsiperheprofiilissa.

Lempäälä Keskus numeroina

Tilastokeskus, Paavo 2024 ja asuntojen hinnat 2025.

2 182 €/m²neliöhinta 2025−218 €/m² vs. Lempäälä
107 000 €50 m² kaksio (laskennallinen)
9,3 %työttömyysaste (Suomi 11,5 %)+1,3 %-yks. vs. Lempäälä
24 %talouksista lapsiperheitä (Suomi 20 %)−6 %-yks. vs. Lempäälä
9 274asukasta, keski-ikä 43 v
27 370 €asukkaiden mediaanitulot vuodessa
64 %asuu omistusasunnossa (Suomi 61 %)−10 %-yks. vs. Lempäälä
52 %asunnoista pientaloissa

Asuntojen hinnat talotyypeittäin

€/m², vanhat osakeasunnot. Suluissa toteutuneiden kauppojen määrä. Viiva tarkoittaa, että kauppoja oli niin vähän, ettei Tilastokeskus julkaise hintaa. Hinnat muuttuivat edellisestä vuodesta −5,0 %. Huomaa: 52 % alueen asunnoista on pientaloissa, mutta hinnat kattavat vain kerros- ja rivitalot.

Lempäälä Keskus: asuntojen hinnat talotyypeittäin
Talotyyppi202320242025
Yksiöt2 442 (30)2 607 (13)2 088 (9)
Kaksiot2 374 (36)2 091 (27)2 132 (35)
Kolmiot+2 084 (28)2 268 (15)2 252 (20)
Rivitalot2 693 (14)2 476 (26)2 224 (28)

Usein kysyttyä

Paljonko asunnot maksavat alueella Lempäälä Keskus?

Vanhan osakeasunnon keskimääräinen neliöhinta alueella Lempäälä Keskus (37500) on 2 182 €/m² (2025, 92 kauppaa). Lempäälän alueiden keskiarvo on 2 400 €/m².

Onko Lempäälä Keskus hyvä alue lapsiperheelle?

Alueen talouksista 24 % on lapsiperheitä (Lempäälä 30 %, koko Suomi 20 %), ja alle kouluikäisiä lapsia asuu 690.

Kuinka kaukana keskustasta Lempäälä Keskus on?

Alueen asutun osan keskipisteestä on noin 0,0 km linnuntietä kunnan keskustaan (Lempäälä Keskus).