Vertaile kuntia
33470 · Ylöjärvi

Ylöjärvi Keskus

Ylöjärvi Keskus on hinta-laatusuhteeltaan sijalla 2/6 Ylöjärven alueista. Vanhan osakeasunnon neliöhinta on 2 297 €/m², 2 % yli Ylöjärven alueiden keskiarvon.

Hinta-laatupisteet
54/100
Hintaansa vastaavaSija 2. / 6 Ylöjärven hinnoitellusta alueesta

Alueella on suunnilleen sen verran mitattua laatua kuin sen hintatasolla voisi odottaa. Laatua on 2 pistettä enemmän kuin tällä neliöhinnalla Ylöjärvellä tavallisesti saa.

Mitattu laatu
60/100
Hinnan perusteella odotettu laatu
58/100
Sija, tasapainoinen (oletus)
2/6
Sija, lapsiperhe
6/6
Sija, kaupunkilainen
1/6

Sijoitus ja pisteet on laskettu tasapainoisella painotuksella. Kuntasivulla voit vaihtaa painotusta. Miten pisteet lasketaan?

Ylöjärvi Keskus
HeikompiParempi hinta-laatu

Mistä laatu muodostuu

Jokainen osa kertoo, montako prosenttia kunnan 11 alueesta jää tämän alueen alapuolelle.

Kaupat ja palvelut100/1001 259 työpaikkaa kaupassa, ravintoloissa ja muissa palveluissa
Sijainti100/1000,0 km keskustaan (Ylöjärvi Keskus, linnuntietä)
Asumisväljyys20/10041,1 m² asukasta kohden (Ylöjärvi 42,3 m²)
Työllisyys20/100työttömyysaste 9,9 % (Ylöjärvi 7,8 %)
Lapsiperheet10/10021 % talouksista on lapsiperheitä (Ylöjärvi 29 %). Vaikuttaa pisteisiin lapsiperheprofiilissa.

Ylöjärvi Keskus numeroina

Tilastokeskus, Paavo 2024 ja asuntojen hinnat 2025.

2 297 €/m²neliöhinta 2025+51 €/m² vs. Ylöjärvi
122 000 €50 m² kaksio (laskennallinen)
9,9 %työttömyysaste (Suomi 11,5 %)+2,1 %-yks. vs. Ylöjärvi
21 %talouksista lapsiperheitä (Suomi 20 %)−8 %-yks. vs. Ylöjärvi
6 594asukasta, keski-ikä 46 v
25 580 €asukkaiden mediaanitulot vuodessa
59 %asuu omistusasunnossa (Suomi 61 %)−20 %-yks. vs. Ylöjärvi
43 %asunnoista pientaloissa

Asuntojen hinnat talotyypeittäin

€/m², vanhat osakeasunnot. Suluissa toteutuneiden kauppojen määrä. Viiva tarkoittaa, että kauppoja oli niin vähän, ettei Tilastokeskus julkaise hintaa. Hinnat muuttuivat edellisestä vuodesta +2,6 %.

Ylöjärvi Keskus: asuntojen hinnat talotyypeittäin
Talotyyppi202320242025
Yksiöt2 638 (8)– (5)2 316 (11)
Kaksiot2 373 (19)2 314 (22)2 449 (21)
Kolmiot+2 173 (13)2 308 (10)2 096 (13)
Rivitalot2 201 (30)2 105 (30)2 257 (20)

Usein kysyttyä

Paljonko asunnot maksavat alueella Ylöjärvi Keskus?

Vanhan osakeasunnon keskimääräinen neliöhinta alueella Ylöjärvi Keskus (33470) on 2 297 €/m² (2025, 65 kauppaa). Ylöjärven alueiden keskiarvo on 2 246 €/m².

Onko Ylöjärvi Keskus hyvä alue lapsiperheelle?

Alueen talouksista 21 % on lapsiperheitä (Ylöjärvi 29 %, koko Suomi 20 %), ja alle kouluikäisiä lapsia asuu 428. Lapsiperheprofiililla alue on sijalla 6/6.

Kuinka kaukana keskustasta Ylöjärvi Keskus on?

Alueen asutun osan keskipisteestä on noin 0,0 km linnuntietä kunnan keskustaan (Ylöjärvi Keskus).